02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / בית כנסת הרמב"ן / מדיה - בית כנסת הרמב"ן / מיזם 929 ברמב"ן / באנו לומר: אבל אנשים אחים אנחנו

באנו לומר: אבל אנשים אחים אנחנו

מיזם 929 ברמב"ן

השבוע התשיעי של המיזם שלנו מסתיים היום, ל שבט, יום המשפחה בישראל.

כל משתתפי המסע שלנו ליוו בפרקי השבוע את אחי יוסף שעוברים את סדרת החינוך מאחיהם המנוכר במצרים. כמו במעשה אומן נפרמת קליפת השריון הגסה שעטו האחים על עצמם בשנאתם ליוסף. השבוע פתאום שמענו איך הם אומרים "איש אל אחיו" – "אבל אשמים אנחנו". פתאום, שנים אחרי אותה השלכה לבור, עולה באוזניהם קריאתו הנואשת להצלה – "ולא שמענו". מזעזעת אותי התמונה הזו של אחים היושבים על שפת בור לאכול לחם כשמתוך התהום עולה זעקת אח. כמה נמוך יכולים לרדת, לאילו תהומות יכולה השנאה להשליך את הרגשות הטבעיים שבאדם?

מדינת ישראל צועדת לתוך מערכת בחירות, מסוכסכת ומנוכרת.

מה צריך לקרות כדי לסדוק חומות של ניכור? האם אפשר להגיע לתובנה של משפחה גם בלי סדרות חינוך משפילות כאלה?

אז הנה – השבוע ליווינו למנוחת עולמים את אורי אורבך, חבר אישי וחבר של מועדון 929.

אורי חי בשקט ונסתלק מן העולם בשקט. בדרכו המיוחדת הצליח לייצר תנועה של אחווה חוצת מגזרים ושוברת חומות. שניים עמדו ליד מיטתו בעת צאת נשמתו – אילן גילאון והרב אלי בן דהאן. שני מלאכים שחיים את מלוא חייהם בתחושת שליחות לחברה בישראל. זה מימין וזה משמאל, אך לפופים ואחוזים זה בזה. שניהם שייבדלו לחיים טובים וארוכים, יחד עם אורי זכרו לברכה, שייכים לחבורה שמבינה את נשמת אפו של המיזם שלנו ושמעודדים אותנו להתקדם למרות כל המכשולים שבדרך.

אפשר לחיות חיי משפחה שלמים בלי פחד משוני, בלי פחד ממחלוקת ובלי להיות כל הזמן צודקים. לא באנו לנצח איש את רעהו. באנו לומר "אבל אנשים אחים אנחנו".

* המאמר פורסם במקור באתר מיזם 929
* הרב בני לאו הוא ראש מיזם 929, בשותפות עם גל גבאי

אולי גם זה יעניין אותך: