02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / מאמרים / אקטואליה / בתוך הרעש יש נוער שרוצה להעביר מנות של אור

בתוך הרעש יש נוער שרוצה להעביר מנות של אור

אקטואליה

בוקר יח בתמוז. נכנסים לימי בין המצרים. השנה זה נראה כאילו לא יצאנו מהם כבר חודש. מאז חטיפת שלשת הנערים נכנסנו לאווירה של נסיעה ברכבת הרים. מטולטלים בין פסגות של תפילה לבין תסכול של אש מתלקחת במחנה, בין כינוסי פיוס לבין מטחי טילים.

שלשת השבועות של בין המצרים מתוחים גם כך, והשנה המתח כבר מגיע לשיאו. בכל משפחה מתנהלת אותה שיחה: לבטל את הנסיעה או לשמור שיגרה? הרצון לא להיכנע מתערער אל מול התחושה שהאש גוברת ובמקום שיש צרת רבים – אסור לאדם להוציא עצמו מהציבור.

בני הצעיר, אלדר (14) ביקש לעודד אותי עם הסרט "תעביר את זה הלאה". ילד בשם טרוור שניסה לשנות את העולם בדרך מיוחדת- הוא רוצה להעביר ל 3 אנשים מעשה טוב ובתמורה כל אחד מהם צריך להעביר מעשה טוב לשלשה אחרים. סופו של טרוור בטרגדיה. הוא מנסה להציל ילד מוכה מאלימות רחוב ונדקר בעצמו למוות.

בשיחה שלאחר הסרט מזהה אלדר נקודת אור. טרוור התחיל דרך, והדרך הזאת נמשכת. למרות שהוא נהרג, "תעביר את זה הלאה" ממשיך, וסולל דרך להמונים.

בזמן החיפוש אחרי שלשה נערים חטופים זכינו לשלשה שבועות של חסד. סוג של רגישות בעוצמה גבוהה, הקשבה לאחר ושותפות. השיא היה בככר רבין. פתאום "הציבור הכתום" מוצא עצמו בקבלת פנים משפחתית במקדש של ה"אחר".

למחרת מצאו את הגופות ומאז הבערה משתוללת בבית ובעיקר מחוצה לו.

וכאן נשמע קולו של אלדר: האחריות עלינו עכשיו להמשיך את זה הלאה ולא להיגרר למריבות ומחלוקות.להמשיך את דרכם של הנערים שבחטיפתם ורציחתם הדביקו אותנו.

נחמה לשמוע שבתוך הרעש יש נוער שרוצה להעביר מנות של אור ולהתלכד בטוב. הוא צודק. הדבר תלוי רק בנו. אנחנו "פיקוד העורף" ובידיים שלנו לווסט את הרוח. אפשר לייצר תנועה של תקווה וגאוה.

***

דרור חנין ז"ל

לפנות בוקר פורסם הסטטוס הנ"ל,  ובו כתבתי על "תעביר את הלאה".

פתאום הבוקר הסרט הזה מקבל פנים בשם דרור חנין ז"ל. איש טוב, באמצע הדרך (=בית אריה) שנוסע לחלק ממתקים לחיילים בנתיב העשרה ובמחסום ארז. מי היה שומע עליו אם הפצמ"ר לא היה פוגע בו ובגורל אכזר ממית אותו.

פתאום אתה שומע על אזרח מן השורה, מעמד ביניים, גיל ביניים, שחותר כל ימי חייו לשבור את חומת הניכור של החברה ולייצר תנועה של פנים שוחקות לכל עבר.

פתאום קם אדם בבוקר ורואה שהוא עם – ומתחיל ללכת. ולכל הנפגש בדרכו קורא הוא שלום.

ככה אנחנו. מתקוטטים עד זוב דם ושוכחים שאנחנו הרבה יותר מזה. כל כך עצוב שרק במצבי קצה כאלה אנחנו שומעים על אנשים טובים כל כך. כל כך ברור שהאנשים הטובים האלה ממלאים את הארץ בלי חשבון. כל כך קל להאיר את הארץ באור של האנשים האלה.

הלב מלא תודה לאנשים האלה ומלא דמעות על כיבוי המאור הזה. וברוח "תעביר את זה הלאה" ננסה, דרור. ננסה להמשיך את האור שהצפת בכל סביבותיך. יהיה זכרך ברוך.

פורסם במקור:

דף הפייסבוק של הרב בני לאו

פורסם בתאריך:

י"ח בתמוז, התשע"ד |  16.07.2014

אולי גם זה יעניין אותך: