02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / מאמרים / הרב עובדיה יוסף / היחס למדינת ישראל ואזרחיה בכתבי הרב עובדיה יוסף

היחס למדינת ישראל ואזרחיה בכתבי הרב עובדיה יוסף

הרב עובדיה יוסף

מבוא

הרב עובדיה יוסף מצליח להביך את כל מי שמנסה להגדיר את יחסו למדינת ישראל, לציונות ולציונים. נרי הורוביץ קבע באחד ממאמריו ש"בחינת עמדותיו של הרב עובדיה יוסף ביחס לציונות הן נושא סבוך המחייב מחקר בפני עצמו" . בשורות הבאות באתי להתמודד עם אתגר זה.

אני מבקש לבדוק את יחסו של הרב עובדיה יוסף למדינת ישראל, כפי שעולה מדרשותיו ומתשובותיו. את הדיון אחלק, לצורך בידוד הנושא, למרכיבים שונים: היחס למדינת ישראל כ"אתחלתא דגאולה"; היחס לשרות בצה"ל, היחס לחילוניים, על אפיוניהם השונים; היחס למדינה ומוסדותיה (מערכת החוק, מערכת המיסוי והרשויות).

א. מדינת ישראל כ"אתחלתא דגאולה"

בספרו "הקץ המגולה ומדינת היהודים" מתאר א' רביצקי את יחסם של רבנים מזרמים שונים למצב ההיסטורי של שיבת ציון הציונית, שאינו לא גלות אך גם לא גאולה. התנועה הציונית שבישרה על גאולה חלקית זו אתגרה את היהדות הדתית בהיותה חילונית ואקטיוויסטית. שני אלמנטים אלו היו קשים לעיכול שכן היו הם מנוגדים בתכלית למסורת היהודית שהתנגדה עמוקות לחילון והסתייגה ביותר מאקטיביות. הרבנים שראו את המימוש הציוני ברעיון המדינה בעין טובה היו מעטים. ביניהם יש לכלול כמובן את הרב אברהם יצחק הכהן קוק שהעצים את מעמדה הדתי של המדינה האידילית וכינה אותה: "יסוד כסא ה' בעולם".

היכן ממוקם הרב עובדיה יוסף ביחסו למימד הדתי והגאולתי של המדינה?

ככלל יש לומר שהרב יוסף לא עוסק בתיאולוגיה. הוא שקוע בעולם לימוד התורה ופסיקת ההלכה. עם זאת, הוא אינו מנותק מהמציאות הסובבת אותו ובתוך כתביו ההלכתיים ניתן לדלות את נקודות המחשבה שלו ביחס לשאלות התיאולוגיות המעסיקות את ההוגים בני זמננו. כמו כן הוא משקיע רבות בדרשות ציבוריות ובהן הוא מקפיד לתבל דברי הגות המושתתים על ענייני דיומא .

פורסם בתאריך:

 2006 , תשס"ו

פורסם במקור:

ש"ס – היבטים תרבותיים ורעיוניים. עורך: אביעזר רביצקי. תל אביב: עם עובד, תשס"ו ‬

אולי גם זה יעניין אותך: