02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / הרב בני לאו – ביוגרפיה

הרב בני לאו – ביוגרפיה

הרב בנימין (בני) לאו נולד במרחשון תשכ"ב, אוקטובר 1961 בתל אביב. נשוי לנועה ואב לשישה ילדים.

פעילותו

בוגר ישיבת בנ"ע נתיב מאיר בירושלים וישיבת הר עציון באלון שבות.

את שירות הצבאי (שרות צבאי רגיל ומלא) עשה בחטיבת גולני.

הוסמך לרבנות על ידי הרבנות הראשית לישראל בשנת תשנ"ג (1993).

סיים לימודי תואר ראשון בהיסטוריה ובתלמוד באוניברסיטה העברית, ותואר שני ודוקטורט באוניברסיטת בר-אילן. את עבודת הדוקטורט (בהדרכתו של הרב פרופסור דניאל שפרבר) הקדיש למחקר אודות שיטתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף.

הרב בני לאו | רב קהילת בית כנסת הרמב
הרב בני לאו - רב קהילת בית כנסת הרמב''ן

שימש כרב קיבוץ סעד ומורה בתיכון המשותף בקיבוץ יבנה כעשר שנים, שבמהלכן יצא לשליחות של שנתיים בלונדון. כמו כן כיהן כר"מ בישיבת עין צורים.

עם מעבר המשפחה לירושלים (שנת תש"ס, 2000) שימש הרב בני כרב בתי הספר הימלפרב ופלך.

בשנת תשס"א (2001) התמנה הרב בני לאו לרבה של קהילת בית כנסת הרמב"ן שבשכונת קטמון.

החל משנת תשנ"ח (1998) ועד תשע"ב (2012) לימד בבית מורשה בירושלים, וכיהן כראש בית המדרש, לצדו של הרב יהודה ברנדס. במהלך עבודתו זו הקים ועמד בראש בית המדרש הגבוה לנשים.

בשנת תשס"ה (2005) הקים הרב בני לאו את בית המדרש החברתי בבית מורשה (בשיתוף עם "מעגלי צדק").

בנוסף הרב בני לאו מרצה במקומות רבים ומהווה כתובת לפניות רבות בשאלות שונות.

משנת תשס"ה (2005) מגיש הרב בני את תכנית פרשת השבוע "מבראשית" (בהנחיית אבי רט) בכל יום ששי בצהרים, בערוץ הראשון. תכנית שזוכה לתהודה רבה בכל רחבי הארץ.

בשנת 2013 החל את עבודתו במכון הישראלי לדמוקרטיה כאחראי על פרויקט זכויות אדם ביהדות בשטח. במסגרת זו עוסק לאו בליווי מדיניות ציבורית במשרדי ממשלה ובארגונים חברתיים בתחומים הקשורים לפרויקט.

משפחתו

הרב לאו הוא בנו של נפתלי לאו-לביא, ששרד את השואה בגבורה תוך כדי הצלת אחיו הצעיר, ישראל מאיר לאו, לימים הרב הראשי לישראל. סיפורם של השניים מופיע בספרו של נפתלי לאו-לביא "עם כלביא" ובספרו של הרב ישראל לאו "אל תשלח ידך אל הנער". אמו של בנימין לאו, ג'ון, היא ילידת בריטניה בת למשפחת אייזנמן-ברויאר מהמשפחות המשפיעות ביותר על שימור תורת הרב שמשון רפאל הירש בישראל ובעולם.

בשנת תשמ"ו (1985) נישא לנועה לבית כהן מקיבוץ סעד. אביה של נועה, ידידיה ז"ל היה מהדמויות הבולטות בציונות הדתית וממנהיגי הקבוץ הדתי ובני עקיבא. על שמו נקרא שבט "ידידיה" בתנועה (ראו בערכו בויקיפדיה).

מיד לאחר החתונה התיישבו נועה והרב בני בקיבוץ סעד עד שנת תש"ס (2000) בה עברו לירושלים.

נועה מורה לתורה שבעל פה בתיכון הבנות פלך ויועצת הלכה. מרכזת את תכנית הכשרת יועצות ההלכה במדרשת נשמת. נחשבת לאחת מהיועצות המובילות ומשמשת כתובת מרכזית לנשים רבות בשאלות הלכתיות.

משנתו

הרב לאו מתמקד בבניית קהילת הרמב"ן, מתוך תפיסה שהקהילה הינה המפתח והעוגן ליצירת חברה יהודית, המחוברת למסורת ולשורשים ופועלת בצדק חברתי ובחסד. כך, אמורה הקהילה להוות מוקד פעילות לחבריה ולתושבי האזור. הרב לאו משקיע את מאמציו בפניה אל הציבור הרחב (הדתי ושאינו דתי), ולא דווקא לבני ישיבות.

גישתו החינוכית של הרב לאו דוגלת בפתיחות ובהקשבה, הן בפסיקתו ההלכתית, המקשיבה לדופק החיים ולמצוקות השואל, והן בשיטת הלימוד, השואבת ממקורות היסטוריים לצד המקורות התלמודיים והמטמיעה כלי מחקר אקדמיים בעיון. כל זאת, תוך שמירה על גבולות ההלכה ורציפות מסירת התורה שבעל פה לדורותיה. הרב לאו מרבה לעסוק בתיקון חברתי לאור ההלכה ומקורות חז"ל, ומעביר שיעורים רבים בנושאים אלו.

ספריו

  • ממרן עד מרן, 2005, הוצאת ידיעות ספרים. הספר, המבוסס על עבודת הדוקטורט של הרב לאו, מנתח את שיטתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף. הספר נכתב בתיאום עם הרב ומקורביו, וקיבל את הסכמתו.
  • חכמים, סדרה בהוצאת בית מורשה, ספריית אלינר וידיעות ספרים. הסדרה עוסקת בניתוח דמויות התנאים ומשנתם, על פי סדר המשניות בפרקי אבות ומבקשת לקרוא בתורתם קריאת כיוון לתקופתנו. כרך א', העוסק בימי בית שני, יצא בשנת 2006. כרך ב', ימי יבנה עד מרד בר כוכבא, יצא בשנת 2007. כרך ג', ימי גליל, יצא בשנת 2008. כרך ד', ממשנה לתלמוד, יצא בשנת 2011.
  • Sages = תרגום לאנגלית של סדרת חכמים. נכון ל2013 תורגמו שלשה כרכים.
  • אתנחתא – קריאות בפרשת השבוע (שני כרכים), יצא בשנת 2009 בהוצאת ידיעות ספרים. נערך מתוך הטור שלו בעיתון "הארץ".
  • ירמיהו – גורלו של חוזה, ידיעות ספרים, 2010 .
  • Jeremiah = תרגום לאנגלית של הספר ירמיהו.
  • אסתר – קריאה במגילה – מביא מקורות היסטוריים מסביב למגילת אסתר ובונה את סיפור המגילה על פיהם. הוצאת ידיעות ספרים, 2011.
  • ישעיהו – כציפורים עפות, ביחד עם הרב יואל בן נון. הוצאת ידיעות ספרים, 2013.
  • מאות מאמרים = נמצאים כולם באתר של בית כנסת הרמב"ן על פני הקטגוריות השונות : מאמרים , שאלות ותשובות , אתגרי השעה ועוד.