02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / ספרים / חכמים כרך שני: ימי יבנה עד מרד בר כוכבא

חכמים כרך שני: ימי יבנה עד מרד בר כוכבא

פתח דבר

בשבת אחר הצהרים, ערב ל״ג בעומר תשס״ז, יצאתי מביתי לשיעור בבית כנסת הרמב״ן בירושלים. השיעור עסק בפרקי אבות והתמקד ביחסו של ר׳ עקיבא ללאומיות בכלל ולבר כוכבא בפרט.

חלקו הגדול של השיעור עסק בחורבן שבא בעקבות המרד ובשאלה הבלתי פתירה בין החזון ״להיות עם חופשי בארצנו״ לבין התפיסה המבקשת לשרוד בחיים תחת שלטון זר, או בלשונו של ר׳ יהושע (רבו של ר׳ עקיבא): ״דיינו שיצאנו מאומה זו בשלום״. בזמן הכנת השיעור דמיינתי את הקטל בעיר ביתר, את החורבן ברחבי יהודה ואת ההשפלה והסבל שהיו מנת חלקם של אבות אבותיי בימי השמד של גזירות אדריאנוס.

כעסתי על ר׳ עקיבא שהוליך את כל העם למלחמה ולאובדן. בדרכי לשיעור חציתי גינה ציבורית ובה עשרות הורים וילדים, זקנים על ספסלים, בני נוער במעגלים וסתם ״עמך״ – מתבטלים בצוותא בשעות אחר הצהרים של שבת ירושלמית. לפתע ״קפצו״ הפסוקים של הנביא זכריה (פרק ח) אל מול עיניי –

עד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלם, ואיש משענתו בידו מרב ימים, ורחובות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחבתיה.

חכמים כרך שני: ימי יבנה עד מרד בר כוכבא | הרב בני לאו

חכמים כרך שני: ימי יבנה עד מרד בר כוכבא | הרב בני לאו

זו בדיוק התמונה שראה ר׳ עקיבא בעיני רוחו כשצחק למראה השועלים המהלכים בבית קודש הקודשים. עיניו הרחיקו נדוד הרבה מעבר למציאות הריאלית אל מחוזות העתיד והנצח. חשתי את מלוא עוצמת השפע והטוב שהעניק לי הקב״ה, לחיות בירושלים בצלם של הורי היקרים, לגדל בתוכה את משפחתי לחיי תורה ועבודה, להיות שותף לקהילה תוססת שפועלת במרץ למלא את ירושלים בחום ובטוב ולעסוק בתורה בבית מורשה, מקום המבקש להראות לחברה הישראלית כולה את ההיתכנות של קיום יהודי ערכי ומוסרי המחבר עולמות וזהויות. כוס ישועות אשא ובשם ה׳ אקרא.

לספר הזה שותפים מעגלים רבים. משפחתי מלווה את הספר בכל שלביו – מתחילת הכנת השיעורים, דרך הכתיבה ועד להורדה לדפוס.

בני, משה חיים, קרא את הגרסה הראשונה והעיר הערות רבות ומועילות. בכורי, ידידיה, המשיך במלאכה ולקח על עצמו את עריכת הספר, תוך ביקורת וליבון שהביאו אותי לקריאה ולימוד מחודשים. ידידי שלמה גולדברג, מנהל מחלקת ההשאלה בבית הספרים הלאומי, עזר לי רבות באיסוף מאמרים רבים ולעיתים שכוחים. מיה ברתל ערכה בטוב טעם את לשון הספר ואף היא העירה רבות לשיפורו. את הליטוש האחרון עשה עמיחי ברהולץ, מנהל ההוצאה לאור של בית מורשה ועורך הסדרה – שתבונתו וזהירותו מציבים את כל הספרים שבהוצאתו במקום של כבוד והדר. זהבה ולדמן עיצבה את העטיפה מתוך השראה וצוות ״טפר״ בניצוחו של קותי הביאו את המלאכה לסיומה. אחרונים חביבים יעמדו על הברכה השותפים המו״לים של סדרת אגדתא, בית מורשה, ידיעות ספרים וספריית אלינר, שעשו הכל כדי שספר זה ייראה אור בזמן קצר. לכולם תודתי העמוקה ותפילתי להמשך יצירה משותפת.

את הספר אני מקדיש לנועה אשתי. זכו – שכינה ביניהם.

יהי רצון מלפניך ה׳ אלקי ואלקי אבותיי שכשם שעזרתני לסיים ספר זה, תעזרני להתחיל ולסיים את הספרים הבאים, ללמוד וללמד, לשמור ולעשות את כל דברי תלמוד תורתך באהבה. וזכות כל התנאים תעמוד לי ולזרעי. שלא תמוש התורה מפי ומפי זרעי עד עולם.

בנימין לאו
ערב יום ירושלים התשס״ז