02-623-6223אמציה 4 ירושלים

"חברים מקשיבים לקולך"

בעקבות הספר "איש ואשה" של הרב אלישיב קנוהל

הצורך בהכשרת צעירים לחיי נישואין ולשמירת טהרת המשפחה הביא לעולם מגוון של ספרים המבקש לקרב את הנושאים ההלכתיים והרעיוניים הקשורים לבית היהודי ללבם של צעירים, שבדרך כלל לא נחשפו לתחומי לימוד אלו, בשום צורה שהיא.

כבר לפני כמאתיים שנה כתב רבי רפאל מילדולה מחכמי ונציה, את הספר "חופת חתנים" ובו הוא מבקש להביא את כל העניינים וההלכות הקשורים לנישואים, מן השידוכין ועד אחרי החופה, כולל דיני טהרת המשפחה והלכות צניעות. ספר חופת חתנים היה ספר הלימוד האולטימטיבי של צעירים דתיים כהכנה לחתונתם, עד שהגיע לעולם ספרו של הרב ד"ר קלמן כהנא: טהרת בת ישראל וכבש את מקומו כספר ההדרכה המקובל. בשנות השמונים החליף הספר "דרכי טהרה" של הרב מרדכי אליהו את הרב כהנא .

בין לבין נדפסו בכל השפות ובכל התפוצות ספרים רבים ומגוונים: "טהרת ישראל" של הרב טיקוצ'ינסקי; "תורת נשים" (גרמנית) של הרב ד"ר אלעזר מינץ ועוד. חלק מהספרים שנכתבו בשנים האחרונות מעידים על אוכלוסיה חדשה הצורכת ספרים אלו: ספרים מעובדים לשפה קלה, כמעט ללא מקורות, מנוקדים, באותיות הדומות לספרי קריאה של ילדים בתחילת דרכם. כך נראה הספר "קצור דרכי טהרה", "תורת הבית הקצר", "האושר בחיי הנישואין" ועוד. אלו הם ספרים המיועדים בעיקר לקהילות של משפחות "מתחזקות" שאין להם רקע חזק בלימוד בכלל ובלימוד עיוני תורני בפרט.

מן הצד השני נכתבו ספרים בעלי נטיה יותר מדעית, עם רקע ביולוגי, הנכתב לאנשים בעלי רקע לימודי ויכולת לימודית גבוהה: הרב יהודה (ליאו) לוי כתב על "גבר ואשה לאור היהדות", בו הוא עוסק במבנה הזוגי של הבית היהודי; הרב ד"ר נפתלי רוטנברג כתב ספר "בעקבות האהבה" – על אהבה וזוגיות במקורות. הרב אלינסון תרם את חלקו בספריו על הבית היהודי; ספרי הרב אבינר תופסים מקום של כבוד בספרי ההדרכה והיעוץ בבניית הבית והזוגיות. כל ספר וסגנונו, כל ספר והשקפת עולמו. רק השנה נתקלתי במספר ספרים חדשים המנסים להאיר את נושא הזוגיות וטהרת המשפחה בצורה המתקבלת על לב הצעירים. לדוגמה: "כמשוש חתן על כלה" – פרקי עיון להעשרת הקשר הזוגי והאינטימי בבית היהודי", ליקטה והאירה נעמי וולפסון מן הישוב פסגות. ספר אחר: "חינה של חנה" – קיצור הלכות של טהרת המשפחה, נכתב על ידי הרב אוריאל זילביגר.

הראשון עוסק כולו בזוגיות מן הפן האישי והנפשי. השני עוסק כמעט כולו בפן ההלכתי. המשותף לשניהם הוא ההבנה שצריך לחפש כל דרך להביא לציבור הדתי, החשוף להלכי הרוח בעולם המערבי, את ערכי הבית היהודי על בסיסם האיתן והמזוקק ביותר.

על רקע ספריה עשירה ומגוונת זו אני מחזיק את ספרו החדש של הרב אלישיב קנוהל, רבה של כפר עציון וראש הכולל בישיבת עין צורים, ומנסה להסביר לעצמי מדוע הספר כל כך משמח? מה יש בו שאין באחרים? דומני שהנקודה העיקרית והמשמעותית העולה מן הספר היא מגמתו של המחבר להקשיב לצרכים ולרצונות של שני בני הזוג, הן בחיי המשפחה והן במהלך ימי הפרישות והקירבה.

פורסם בתאריך:

 כ"ז בסיון תשס"ג , 27.06.2003

פורסם במקור:

עיתון הצופה, מדור ספרים וסופרים‬

אולי גם זה יעניין אותך: