02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / בית כנסת הרמב"ן / מדיה - בית כנסת הרמב"ן / מיזם 929 ברמב"ן / כך תספרו את הסיפור שלנו | סיכום ספר בראשית

כך תספרו את הסיפור שלנו | סיכום ספר בראשית

מיזם 929 ברמב"ן

לפני חמישים יום יצאנו למסע הגדול של 929 פרקי התנך.

התחלנו ב"תהו ובהו וחושך על פני תהום".

ולאן הגענו?

יוסף מת, "ויישם בארון במצרים". חזרנו אל החושך.

היינו אמורים לחזור בתום שנות הרעב לארץ ישראל, אך אבותינו התאקלמו יפה בנחלתם החדשה: "וישב ישראל בארץ מצרים בארץ גֹּשן ויֵאחזו בה ויפרו וירבו מאֹד" (בראשית מז, כז). מצרים שאבה אותם לעומקה והם נאחזו בה. רבי צדוק הכהן מלובלין כתב בלשונו הציורית: "שנעשו נאחזים ונקלטים בקליפת מצרים…כעובר במעי אמו".

יוסף השליט במצרים נסך בנו תחושת ביטחון אשלייתית וכך יורד לו המסך על ספר בראשית כשאנו בתרדמת עמוקה שתימשך מאות שנים (עד פרק א בספר שמות).

*

"אם יעזור ה' ותצאו בשלום מהשרפה הזאת תדעו למצוא את ביתכם, שהוא לא הבית הזה או כל בית אחר על אדמה מתנכרת ועוינת זו. ביתכם יהיה בארץ ישראל, גם אם יהיה צורך לקנותה בייסורים אך יהיו אלה ייסורי אהבה שגם שכרם בצדם"

(מתוך ספרו של אבי, נפתלי לאו-לביא, עם כלביא, עמוד 85).

במילים אלו מצטט אבא את פרֵדתו מאביו, הרב משה חיים לאו, בלילה שבין ב ל-ג במרחשוון ה'תש"ג (13–14 באוקטובר 1942). סבא נרצח בטרבלינקה שבוע לאחר מכן.

לעומת יוסף שהושם בארון במצרים, זכינו להוביל את אבא זכרו לברכה לפני שלושה חודשים לקבורה בירושלים. ללא ארון וללא חניטה שב אבא אל האדמה שהנחיל ה' לאבותיו.

*

השבוע, תוך כדי חגיגות סיום ספר בראשית, הוזמנתי לשאת דברים בכינוס של ישראלים אשר חיים בחו"ל ומבקשים להתארגן כדי להתמודד עם שאלת הזהות שלהם, ובעיקר של ילדיהם ונכדיהם.

אינני בעמדת שופט ובוודאי לא בעמדת קטגור. הבחירה של מאות אלפי ישראלים לחזור לאדמת מצרים, גרמניה, ארה"ב או אוסטרליה קשורה להרבה תהליכים חברתיים ורוחניים. אנו כאן, במיזם 929, מציעים להם, כמו גם לנו, כלי רב עוצמה שיכול לסייע לכל הורה (בארץ ובחו"ל) לספר לילדיו ולנכדיו את הסיפור שלו עצמו. התנך הוא הסיפור שלנו. המקצב היומי והמדוד של פרק אחד בכל יום נכנס לשגרת הבית ומחלחל לעומקי הזהות האישית של יושביו.

מנהג כל עדות ישראל לעמוד על הרגליים בעת קריאת הפסוק האחרון של כל ספר ולקרוא ביחד את הקריאה – "חזק חזק ונתחזק".

הרב בני לאו הוא ראש מיזם 929, בשותפות עם גל גבאי

* המאמר פורסם במקור באתר מיזם 929 

אולי גם זה יעניין אותך: