02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / אתגרי השעה / אתגרי השעה - אנשים ומוגבלויות / כניסת כלבי נחייה לבית כנסת

כניסת כלבי נחייה לבית כנסת

אתגרי השעה - אנשים ומוגבלויות

כניסת כלבי נחייה לבית כנסת – כוחו של פוסק באיתור מקורות לפסיקה חברתית

"הרגשנו פשוט מושפלים. עמדתי עם בעלי מחוץ למסעדה ולא נתנו לנו להיכנס בגלל הנכות שלו. הרגשנו שהיחס כלפינו הוא כמו לזבל של החברה" – כך סיפרה אתמול ניצן, אשתו של רס"ן אורן בליצבלאו, שהתעוור בפעילות מבצעית באזור עזה לפני כשנתיים, ומאז הוא זקוק לשירותי כלב נחייה.

"ביקשנו לדבר עם המנהל, אבל שלחו אלינו את מנהל המשמרת שאמר שהוא מתנצל, אבל הוא לא יכול לתת לנו להיכנס עם הכלב. הסברנו שמדובר בכלב נחייה אבל גם זה לא עזר. אורן הוציא מהארנק שלו את המסמך המציג את חוק איסור הפליית נכים שאיתו הוא הולך כל הזמן, אבל אפילו זה לא עזר".

בני הזוג מצאו עצמם בפתח המסעדה מתווכחים עם מנהל המשמרת, מול עיניהם של אנשים רבים. "זאת הייתה השפלה קשה ונוראית", סיפרה ניצן. "גם אורן חש מושפל שלא נותנים לנו להיכנס בגלל הכלב. כאילו לא מספיק הקושי עם הנכות וההתמודדות היום-יומית עם העיוורון, אנחנו גם זוכים להשפלה בגלל זה. אנחנו יודעים שיש בעיה, הרבה אנשים לא מכירים את החוק – היו מקרים שלא נתנו לנו להיכנס אבל אחרי שהצגנו את החוק הבינו שטעו – אבל הפעם היינו בהלם, הם אפילו לא רצו להביט בחוק".

הציטוט הזה לקוח מאתר ynet מחודש מרץ 07 ומשקף במידה רבה את הפער שבין התקדמותה של החברה הנמדדת על פי חוקיה לבין היישום של החוקים הללו ברשות הרבים. כלבי נחייה משמשים כעינים לעיוור והצורך בו הוא כמו הצורך של נכה בכיסא או של חרש במכשיר שמיעה. ההתייחסות לכלב באופן קטגורי מתעלם לחלוטין מתיפקודו המיוחד בהקשר של העיוור.

פורסם בתאריך:

 2014 , תשע"ד

פורסם במקור:

אולי גם זה יעניין אותך: