02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / אתגרי השעה / אתגרי השעה - סוגיות חברתיות / כשרות המצות במאפיות הפיראטיות

כשרות המצות במאפיות הפיראטיות

כמו בכל שנה, גם השנה מתאספים אלפי יהודים, בעשרות מאפיות פיראטיות ברחבי הארץ, ועוברים חוויה קסומה של אפיית מצות יד למהדרין מן המהדרין. כל מי שהתנסה בחוויה הזו יודע שאין שום דמיון בין שמחת מצוות אכילת המצה הקנויה לבין השמחה על מצוות אכילת המצה שאפית במו ידיך. בעבר היה מקובל שכל בית אב היה מכין את המצה בטבון הפרטי עם בני משפחתו. כחלק מתהליך התיעוש נבנו המאפיות הגדולות והאפייה הביתית הוחלפה באפייה מקצועית.

דא – עקא. רבות מהמאפיות המיוחדות לימי הפסח פועלות ללא רשיון, ללא פיקוח, ללא תנאי העסקה, ללא ביטוח. כך, סתם. בנס נגמרים הסיפורים המתרחשים בתוכן בקטיעת אצבעות וכוויות ולא במוות. ההקפדה על הכשרות אינה יודעת גבול. ניפוי אחר ניפוי, קמח השמור משעת קצירה, החלפת כל פס הייצור בכל ח"י רגעים, שמחה עצומה מרחפת באוויר האנשים הבאים לצורך הכנת המצה שלהם, אך מי רואה ומי שומר על העובדים. נכון – רבים מהעובדים באים שנה אחרי שנה ברצון. המשכורת (במזומן) מספיקה. זוהי הכנסה טובה לאנשים שרוצים להרוויח הרבה בזמן קצר. החוק של דיני העבודה רק כובל את ידיהם ומונע הן מהמעסיקים והן מהעובדים להתנהל על פי רצונם החופשי.

נכון – זוהי תמצית החקיקה של דיני העבודה. מוציאים את כל האנשים מעבדות, גם בניגוד לרצונם. הבחירה לעבוד 24 שעות ברציפות נשללת מן האזרח. ייתכן ואתה רוצה להשתעבד אך אתה יוצר נורמה שהופכת את הסביבה כולה לבית עבדים.

צריך לומר באופן ברור. הידור מצווה אינו רק שמירה על הדקות שבו הבצק נילוש ונאפה. הידור מצווה הוא גם (ואולי עיקר) גם היחס של מעסיק לעובדיו ותשומת הלב לשלומם ובריאותם של כל העובדים. סיפורים מספרים על רבי ישראל מסלנט, אבי תנועת המוסר, שהוזמן למאפייה חדשה, עם הרבה הידורים ושכלולים. בעל המאפיה הראה לו את ההקפדה המיוחדת שלו, לנקות את המכונה כל שמונה עשרה דקות, להחליף את כלי העבודה בכל סיבוב של המכונה ועוד הידורים מהידורים שונים. שעות ארוכות עשה הרב במאפייה ולבסוף ביקש בעל המאפייה את חוות דעתו ואת המלצתו. הרב ענה: "הגויים מעלילים עלינו שאנו נותנים דם ילד נוצרי במצות. ולא היא. אך לפי מה שראיתי יש כאן איסור דם. הפועלים עובדים ללא הפסקה, ללא ישיבה וללא אוויר לנשימה. אין להם ברירה כי עיניהם נשואות לעבודת האפייה בפסח אך את שמי לא אתן להכשיר מקום שמערב את דמם של הפועלים באפיית המצות."

יהי רצון שנזכה לאכול מצות כשרות בהידור, ונמצא חן ושכל טוב בעיני אלקים ואדם.

להלן סרטון התחקיר אשר הוקרן בתכנית חסכון בערוץ 2 בתאריך 18.03.14 בעניין הנ"ל

קישור ישיר לצפייה בסרטון : לחצו כאן

Photo By אריאל פלמון Ariel Palmon (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

אולי גם זה יעניין אותך