02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / מי אנחנו / מבית כנסת לקהילה

מבית כנסת לקהילה

מבית כנסת לקהילה - קהילת רמב

מצאו את ההבדלים

לפני חמש עשרה שנים כתב ג'קי לוי טור בעיתון המקומי "כל העיר" ובו דירג את בתי הכנסת ב"סולם יעקב". במהלך שיטוטיו הגיע גם לבית כנסת הרמב"ן ותיאר את שראה וחווה.

"ברגע שנכנסנו אל בית הכנסת, הבנו שחוויות אסתטיות אינן מזומנות לנו. שפריץ אפור מעטר את הקירות, וילונות של קופת חולים מחפים על החלונות, והאוויר נקי מכל סוג של ריח. אותו סדר קפדני שורר גם בתפילה"

מתוך "סולם יעקב", ג' בכסלו תשנ"ט, 22.11.1998. כתבה של יעקב לוי.

לפני תשע שנים בא העיתונאי איתמר מור לביקור בבית הכנסת החדש ותיאר את מה שראה וחווה. נדמה שהתיאור של שני הכתבים מספר את המהפכה הגדולה של בית הכנסת ממתכונתו הישנה לחדשה.

"…אנחנו עוצרים ליד בית כנסת 'רמב"ן', המשמש מרכז לקהילה המתחדשת שבראשה עומד הרב לאו. כשהגיע לשכונה הוא מצא קהילה מזדקנת ורדומה. אחרי כשנה פנו אליו המתפללים וביקשו ממנו לכהן כרב בית הכנסת. לאו נעתר בסופו של דבר, אם תסכים הקהילה להיכנס ל"תהליך בנייה מחודשת". לא מדובר רק בחידוש הקהילה הפיסית, הוא מסביר, אלא בשיקום מונח "הקהילה" במובן הרוחני-ציבורי."

מתוך "דיוקן", כ"ז בכסלו תשס"ה, 10.12.2004. כתבה של איתמר מור.

מבית כנסת לקהילה – מאגר הידע.

אנו מזמינים אתכם להעמיק מעט יותר בפיסות ההיסטוריה הנדירות אשר מהוות את הבסיס אשר ממנו התפתחה קהילת בית כנסת הרמב"ן. במאגר הידע תוכלו לעיין במסמכים נדירים אשר מתארים את ההיסטוריה של בית הכנסת – ואת תהליך הפיכתו מבית כנסת לקהילה של ממש.