02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / מאמרים / פרשת השבוע / ממתק לשבת – פרשת בהעלותך

ממתק לשבת – פרשת בהעלותך

פרשת השבוע

פורסם במקור:

דף הפייסבוק של הרב בני לאו

פורסם בתאריך:

י"ח בסיוון, התשע"ה |  05.06.2015

ממתק לשבת.
פרשת "בהעלותך" מפגישה את משה, איש הרוח, עם מציאות ההליכה במדבר בימי קטנות. ההתנגשות בין איש האלוהים לבין אנשי הבשר הייתה בלתי נמנעת. אספסוף הוביל את העם לנקודת שפל של חיים ללא חזון, ללא שאיפה וללא תקווה. משה מתפטר וה' מצווה עליו לארגן נבחרת של שבעים איש בעלי יכולת מנהיגות, שישמשו גוף מתווך בין משה לבין העם נטול הרוח.
על פי פשוטם של מקראות לקח משה שבעים איש המוכרים כמנהיגים וברגע של השראה הם זכו לקבל מרוחו של משה, "ויתנבאו ולא יספו". חוויה חד פעמית שביטאה את כניסתם לתפקיד אך מיד עם סיומה חלפה לה. רק שנים מהחבורה נשארו במחנה והמשיכו בנבואתם. הם המשיכו את הרגע המיוחד שבו זכו להשראת רוח נבואית והעתיקו אותו למחוזות הרגילים שבו משוטטים כל יתר העם. תגובתו של יהושע, משרת משה, מבוהלת: "אדני משה כלאם" – הרוח המתפרצת מפחידה ומאיימת. חייבים לכלוא את הרוח.
תגובתו של משה רגועה והפוכה: "מי יתן כל עם ה' נביאים". משה משתוקק למצב אידיאלי שבו הרוח האלוהית שורה על שדרה רחבה של החברה ולא על קבוצה מרוחקת ומבודדת.
גם היום יש התפרצויות של רוח שלא מיישרות קו עם ההנהגה הממסדית.
גם היום אפשר למצוא אנשי רוח שפועלים במחוזות של חול.
גם היום יש קולות מעולמו של יהושע הנחרדים מהתפרצויות הללו: "אדני משה כלאם". הרוח המתפרצת במרכזי החברה מאיימת ומערערת את היסודות הרגילים.
אולם תשובתו של משה נחרצת: "מי יתן כל עם ה' נביאים כי יתן ה' את רוחו עליהם".

אולי גם זה יעניין אותך: