02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / מאמרים / פרשת השבוע / ממתק לשבת- פרשת בראשית

ממתק לשבת- פרשת בראשית

פרשת השבוע

פורסם במקור:

דף הפייסבוק של הרב בני לאו

פורסם בתאריך:

כג' בתשרי, התשע"ה |  17.10.2014

ממתק לשבת. ושוב מבראשית.
מבקשים לגעת בנקודת הראשית של העולם, ביופי של הבריאה הראשונית, לפני שהאדם חתר בתוכה בכל כוחו. לפני שלמת בטון ומלט ולפני שנפרצו הנחלים למחוז חפצם של בני האלוהים. פרשת בראשית כולה עוסקת במתח הזה שבין ההרמוניה של הטבע ללא מגע יד אדם לבין האדם הכובש ומשגיב את עצמו על פני כל הבריאה. משורר תהילים ביטא את זה כך (תהילים ח):

"…כִּי אֶרְאֶה שָׁמֶיךָ מַעֲשֵׂי אֶצְבְּעֹתֶיךָ יָרֵחַ וְכוֹכָבִים אֲשֶׁר כּוֹנָנְתָּה. מָה אֱנוֹשׁ כִּי תִזְכְּרֶנּוּ וּבֶן אָדָם כִּי תִפְקְדֶנּוּ. וַתְּחַסְּרֵהוּ מְּעַט מֵאֱלֹהִים וְכָבוֹד וְהָדָר תְּעַטְּרֵהוּ. תַּמְשִׁילֵהוּ בְּמַעֲשֵׂי יָדֶיךָ כֹּל שַׁתָּה תַחַת רַגְלָיו."

כך אנחנו מתנהלים בעולם. נעים על ציר מתוח שבין אנוש שאיננו גדול מנקודה חולפת בנצח הבריאה לבין צלם אלוהים השותף לקב"ה במעשה בראשית.

תמר אריאל, אגם לוריא ונדב שהם ז"ל (יחד עם כל הצעירים שמטפסים על ההימאליה) ביקשו לפגוש בדיוק את זה. להגיע לנקודה שלא נכבשה על ידי האדם ולא נדרסה בגלגלי הטכנולוגיה. שם, בשיא היופי של הבריאה, פגשה אותם מידת הדין הקשה בדמות מפולת שלג שקברה אותם. תזכורת לאפסות האדם ולשברירותו.

כך, בצלילי בראשית, אנחנו נכנסים למסלול של שנת עשייה מתחדשת בתחושה עמוקה של שבריריות החיים ובתקווה להיפגש עם החלק המאיר והרחום של הבורא.

אולי גם זה יעניין אותך: