02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / מאמרים / פרשת השבוע / ממתק לשבת – פרשת כי תבוא

ממתק לשבת – פרשת כי תבוא

פרשת השבוע

פורסם במקור:

דף הפייסבוק של הרב בני לאו

פורסם בתאריך:

כ' באלול, התשע"ה |  04.09.2015

ממתק לשבת, פרשת "כי תבוא אל הארץ".

עם צאת שבת של "כי תצא" וכניסת שבוע "כי תבוא" יצא בני גינזבורג, איש סעד, מעולמו שכאן לעולמו ששם.

צריך להכיר כדי להאמין שיש עדיין אנשים כאלה כאן, על פני האדמה. נדמה שעליו נכתב השיר "לתת את הנשמה ואת הלב".

איש שכולו נתינה לכלל. לא בהליכה אלא בריצה. לא מבין מה זה מנוחה. כולו בתנועה אין סופית של עשייה למען. מהשכמת הבוקר בצוות הרפת ועד אמצע הליל בוועדות הקיבוץ. חברה, דת, משק, קליטה, חינוך – לית אתר פנוי מיניה. עומס על כתפיו הרחבות כל מה שראו עיניו. והן ראו הרבה. אדם שחיפש בעיניו רק לתת ושוב לתת. כמה מדהים לשמוע שאחרי מותו ביקשו הרופאים מהמשפחה את הקרניות מעיניו להשתלה. עין טובה שכזו טוב שתקרין בעיני אדם נוסף. כך, עוד לאחר מותו המשיך בעשיית החסד.

המחלה היכתה בו בגוף אך לא יכלה לה לנפש הגדולה הזו. עוד בצאת שבת ישב בבית ובשארית כוחותיו השתתף במלווה מלכה עם עשרות חברים שבאו לשיר איתו ולשמוח עם לידת נכד נוסף. בשארית של השארית כתב בני והכתיב את מילותיו האחרונות – צידוק הדין. מודה לאלוהיו על חיים נפלאים, על חיים שלמים שלא חסר בהם יום ללא תפילין (מלבד יום אחד במלחמת יום הכיפורים). חיים שכולם מלאים בחיי ארץ ישראל על כל נופיה, חיים מלאים בתורה ומוקפים במשפחה. בתוך דבריו מבקש ממשפחתו למלאות את כוס הדמעות בימי השבעה על כל מה שיכול היה עוד להיות ולא יהיה. אך מפציר בהם להמשיך מבכי לזכרון של בנייה וגאולה.

והנה אנחנו לקראת סוף השבעה מגיעים אל פרשת "כי תבוא".

אחד משיאי הפרשה הוא הרגע שבו אדם עומד פשוט ידיים אל מול קונו, לאחר ששילם את כל חובותיו לחברה ("וידוי מעשר") ואומר בפשטות:

"עשיתי ככל אשר ציוויתני, השקיפה ממעון קדשך מן השמים וברך את עמך".

סוג של עיסקה הדדית. אני אעשה את שלי ואתה את שלך. מי מאיתנו יכול להתבונן כך אל יומו האחרון, לפשוט ידיו ולומר את המילים הפשוטות והישירות האלה? זכינו לחיות ליד איש שכזה, שימיו מלאים ונפשו מלאה וחסרונו גדול.

בני גינזבורג ז
בני גינזבורג ז"ל
אולי גם זה יעניין אותך: