02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / הרב בני לאו / מאמרים / פרשת השבוע / ממתק לשבת – פרשת נשא

ממתק לשבת – פרשת נשא

פרשת השבוע

פורסם במקור:

דף הפייסבוק של הרב בני לאו

פורסם בתאריך:

י"א בסיוון, התשע"ה |  29.05.2015

ממתק לשבת פרקת נשא.

במרכזה של הפרשה נמצא את אחד הקטעים הקאנונים בתרבות ישראל: "ברכת כהנים":

"וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר:
דַּבֵּר אֶל אַהֲרֹן וְאֶל בָּנָיו לֵאמֹר כֹּה תְבָרֲכוּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אָמוֹר לָהֶם:
יְבָרֶכְךָ ה' וְיִשְׁמְרֶךָ:
יָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ:
יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם:
וְשָׂמוּ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם:"

שלש שורות המעוצבות לתלפיות במבנה ספרותי שלם: שלש, חמש, שבע. בהעמדת שלש השורות הללו במירכוז רואים מיד שהשדרה המרכזית יוצרת חיבור של שלש מילים שהקריאה האנכית שלהם יוצרת את החיבור: "ה' – פניו – אליך".
הכהנים, המופקדים על השראת השכינה הזו בישראל, מקבלים ציווי להעביר את הברכה השרויה במשכן אל המרחב הכללי. יש כאן בשורה שמזהירה את הכהנים שלא יעלו על דעתם לשמור את השפע של האנרגיה הרוחנית, עליה הם מופקדים, בתוך היכלי הקודש. בקלות רבה יכלו הכהנים לפרש את תפקידם כשומרי משמרת הקודש ולבודד את העם השוכן בחוץ כדי שלא יקלקל את עוצמת הקודש. הוראת התורה היא הפוכה. תפקידכם הוא להקרין שפע, להיות מקור השראה והעצמה: "ושמו את שמי על בני ישראל".

*

בישוב אפרת חי כהן שבמשך למעלה מיובל שנים מקדיש את חייו להשפיע שפע של ברכה על ישראל. איש שכולו אהבה לבריות ולארץ ישראל. הרב שלמה הכהן ריסקין הוא כלי שמלא בברכת ה' וכולו אהבת ישראל. מי שעוקב אחרי המהפכה שחולל הרב ריסקין ביהדות ארה"ב ובמדינת ישראל יכול לומר בלב שלם: "כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו".
את בן דודי הרב הראשי לישראל אני מכיר מינקות. האיש מוסר את נפשו פשוטו כמשמעו למען עם ישראל ולמען כלל ישראל.
הרב שלמה ריסקין והרב דוד לאו יכולים לעמוד כתף אל כתף ולמלא את ישראל בשפע ברכת טוב. מישהו שם במועצת הרבנות הרעיל את הדעת וביקש לכרסם בכל הטוב הזה. אני מלא תפילה שהרבנות תתעשת ותזמין את הרב ריסקין לכוס ברכה לרגל המשך עבודתו בקודש.

אולי גם זה יעניין אותך: