02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / מעגלים

מעגלים

מעגלים - קהילת בית כנסת הרמב

מדור מעגלי השנה ומעגלי החיים של קהילת הרמב"ן

ברוכים הבאים למדור מעגלי השנה ומעגלי החיים של קהילת הרמב"ן.מעגל החיים ומעגלי השנה מלווים אותנו בד בבד במהלך חיינו. כל אחד מהם מהווה נדבך מסויים בחיינו. אנו בקהילת הרמב"ן מציינים את כל אחד מהמעגלים הללו. אנו מזמינים אתכם לעיין בכל אחד מהמעגלים.

סליחות בבית כנסת הרמב"ן

בקהילת בית כנסת הרמב"ן מתפללים את הסליחות בנוסח שהוצע על ידי הקיבוץ הדתי, המשלב מסורת פיוטי מזרח עם פיוטי אשכנז. כניסה לסליחות מעוררות בבת אחת את מפלס הכוונה והתקווה. זהו המעשה האקטיבי הראשון לקראת העוצמה של הימים הנוראים.

ראש השנה בבית כנסת הרמב"ן

במהלך ימי החג של ראש השנה מתקיימים שלשה מניינים, שעוזרים להתמודד עם עומס מבורך של מתפללים.בעלי התפילה משתדלים לשלב מנגינות מסורתיות ישנות עם מנגינות ישראליות חדשות. המנהג בכל המניינים הוא על פי מסורת התפילה האשכנזית.

יום הכיפורים בבית כנסת הרמב"ן

תפילת יום הכיפורים נחשבת למוקד משיכה לכל השכונה. אנו נערכים לקליטת מאות אנשים, הן בתוך בית הכנסת והן בחצר (שבה מסדרים עשרות כסאות נוספים). בגלל האופי המיוחד של הציבור מקפידים בעלי התפילה על שילוב מנגינות ישראליות לצד המנגינות המסורתיות.

ריקודי נשים בשמחת תורה 

בזמן ההקפות של שמחת תורה תשס"ו ביקשה קבוצה של נשים לרקוד עם ספרי תורה. לא אישרתי להן את הדבר והסברתי שאי אפשר לעשות מחטף בנושא כזה. הקהילה לא עברה שום הכנה ולימוד לקראת האפשרות הזו. התחייבתי לקבוצת הנשים שבמהלך השנה נעמיק לעיין בזה.

לקט הלכות מעשיות לנר חנוכה

להלן לקט הלכות מקוצר אשר מוגש לקהילת הרמב"ן לקראת חג החנוכה. מעיקר הדין ראוי להדליק מחוץ לבית, בפתח הפונה לרשות הרבים. אולם כבר מימים ראשונים נהגו להדליק בתוך הבית, גם כשלא היתה סכנה מצד השכנים הגויים. מי שמדליק בבית צריך להקפיד שכל אחת מהחנוכיות של בני הבית תהיה ניכרת בפני עצמה כדי שהמסתכל יראה אור נרות ולא אבוקה.

פורים בבית כנסת הרמב"ן

ככל שנה אנו מעמידים קופות בבית הכנסת ביום תענית אסתר וביום הפורים, לצורך "מחצית השקל" ולצורך "מתנות לאביונים". בנוסף, במשך שנים אנו נוהגים לערוך משלוח מנות קהילתי בשיתוף עם אחד מארגוני הצדקה המעסיקים אנשים עם צרכים מיוחדים. כל משפחה תורמת לקופת הקהילה שמארגנת את המשלוח הקהילתי.

שיקולים חברתיים בכשרות המצות בפסח

הסוגיה החברתית בחיים הדתיים מעוררת מחלוקת: יש הטוענים שהעיסוק בענייני חברה מערער את יסודות עבודת ה' ומסיט את מרכז החיים הדתיים מכוונה, לימוד ותפילה אל ארציות וחברתיות. לכבוד כניסת חג המצות בחרתי להעלות שלש פיסקאות המגלות את רגישותם של גדולי ישראל למציאות החברתית ולמצוקה הכלכלית כרקע לפסיקותיהם.

ציון יום השואה בקהילת הרמב"ן

קהילת הרמב"ן מציינת את יום השואה ע"י עריכת הרצאות ורב שיח בנושאים שונים הקשורים ליום זה. בשנת 2013 התקיים רב שיח מיוחד בנושא מסעות ישראלים לפולין. בהמשך לערב מיוחד זה, בקשנו מהמשתתפים להעלות על הכתב את הנקודות העיקריות מהערב.

יום העצמאות

בשנים האחרונות, בהובלת הרב בני, מתקיים ברמב"ן אירוע מיוחד של מעבר קהילתי מהתייחדות עם חללי יום הזיכרון לתפילה חגיגית והלל של ערב יום העצמאות. כעת, אנו מציעים להמשיך במסורת זו ולהוסיף לשמחת החג עריכת סדר משפחתית. כמו שבערבי שבת וחגים, משפחות יוצאות מתפילת החג ועוברות לביתם לסעודה, זמירות, לימוד ומנהגים נוספים – כך גם בערב יום העצמאות.

מקור מנהג המדורות בל"ג בעומר

אחד המנהגים המקובלים ביותר בישראל, על כל חלקי הציבור, הוא מנהג הדלקת המדורות בל"ג בעומר. במקורות הקדומים (תלמודים וספרות ימי הביניים) אין שום איזכור למדורות ל"ג בעומר. יום זה נתייחד כיום שבו פסקו תלמידי ר' עקיבא מלמות במגפה. לציון זה נקבע שאין בו אבילות הנהוגה בימי העומר.

יום ירושלים בבית כנסת הרמב"ן

במשך אלפי שנים נשא הכותל בין אבניו את כל התקוות, הכאבים, הדמעות של בני עמנו. כמה סיפורים נקשרו על המאמצים שעשו דורות קודמים כדי לזכות לפחות לגשת אליו. מאז שיחרור העיר העתיקה, והכותל בתוכה, ישנה שחיקה גדולה בקישור של העם, לפלגיו השונים, אל אבני הכותל.

שבועות בבית כנסת הרמב"ן

מאז הפיכת בית הכנסת לקהילה הפך תיקון ליל שבועות לאחד מאירועי השיא של המקום. מאות רבות של אנשים נוהרים במהלך כל הלילה לשמיעת שיעורים המתנהלים ברצף על ידי טובי המורים והמורות בעיר.בכל שנה נבחר נושא מרכזי והמורים מכינים את שיעוריהם בצמוד לנושא.