02-623-6223אמציה 4 ירושלים
דף הבית / בית כנסת הרמב"ן / טורו של יום / "עננו": מחשבות על תפילה וערבות

"עננו": מחשבות על תפילה וערבות

טורו של יום
ד

מאת:  ד"ר איילת ליבזון

מלמדת במת"ן וחוקרת בפרוייקט 'יהדות וזכויות אדם' במכון הישראלי לדמוקרטיה.

ש

שת הימים האחרונים היו ימי תפילה. ימים של לימוד, בקשה ונשיאת הלב והעיניים. עבור כל ישראלי נוקדה השגרה הרגילה בניקוד של תפילה ותקוה: מי בלימוד משניות ומי בפנייה מוגברת לכותרות החדשות. מי באמירת תהלים ומי באיסוף מוצרים עבור חיילים בפעילות חריגה.

ולאורך השבוע כולו, חוייה יסודית של עם שלם הדואג לשלומם של שלושה נערים. השמות נפתלי, איל, גיל-עד נישאים על שפתי כל אדם. משבר שחושף את הרשת הסמיכה הקושרת את כולנו יחד. אמנם בשולי החברה הישראלית המתח העצום מוליך להאשמות הדדיות בין מגזרים שונים, אבל התחושה החזקה המלווה את הימים האלו היא הערבות הבסיסית שלנו האחד אל השני.

בשבת, כשתפילות נישאו בכל בתי הכנסת ברחבי הארץ, שאל אותי אדם אחד מדוע איננו מתפללים כך על כל נער שנפצע בתאונת דרכים ועל כל נערה המאושפזת עם מחלה נדירה. השבתי שבאמת, מי יתן כל עם ה' מתפללים. הלוואי ונוכל להיות רגישים כך לכאבו ומצוקתו של כל אדם.

אך השבוע התפילה היא אחרת: בראש ובראשונה זו תחינה על שלומם של שלושה נערים. אבל התחינה עליהם היא גם תחינה עלינו—על עם ישראל, על מדינת ישראל. על הנסיון לחיות חיים נורמליים במדינה כל כך לא-נורמלית. הארץ היפה והמסוכסכת הזו היא שיוצרת את שותפות הגורל שלנו. כפי שאומר רש"י בפרשת נצבים, רק כאשר חצו בני ישראל את הירדן ונכנסו לארץ, נעשו ערבים זה לזה.

ואכן, חז"ל עיצבו את שפת התפילה כשפה של ערבות הדדית. חננו דעה, השיבנו לתורתך, ראה בענינו, רפאנו, שמע קולנו. הבקשות שלנו כולן נאמרות עבור כולנו. המשנה במסכת ברכות מספרת על רבי יהושע שקבע שאדם המהלך במקום סכנה יתפלל תפילה קצרה. היינו מצפים שבשעת מצוקה לשון התפילה תשאב מדברי משורר תהלים ותתייחס אל האני: "חנני", "הצילני נא". לעומת זאת קבע רבי יהושע את הנוסח הבא: "הושע השם את עמך את שארית ישראל, בכל פרשת העבור יהיו צרכיהם לפניך, ברוך אתה ה' שומע תפילה" (משנה ברכות ד, ד). גם כששרוי האדם בצרה ובידו רגעים מועטים בלבד לתפילה, האינסטינקט היהודי הוא להתפלל על הכלל.

וכך גם הכלל מתפללים עבור היחידים. שותפות הגורל פירושה שכל אדם מתפלל על שלושת הנערים כאילו הם ילדינו שלנו. כל שאנו יכולים לעשות הוא להרבות בתפילה ובתחינה, לחוש את רשת התפילות המתעבה ועולה מעלה מעלה, ולקוות שזכות תפילת הרבים תביא לחזרתם במהרה של נפתלי, גיל-עד ואיל במהרה אל חיק משפחותיהם, בבריאות ובשלמות.

* Photo by:  Israel Defense Forces from Israel – IDF Soldiers at the Western Wall

אולי גם זה יעניין אותך: